Skip to main content

Math Made Easy (Homeschool Addition Package) ~ Schoolhouse Review


My kids (ages 7 and 8 1/2) have LOVED Math Made Easy's "Addition Teaching and Learning Made Easy" by Glenda Brown James. They have truly enjoyed it. And, for a summer schooling experience, especially in math, that is certainly saying something!

Photobucket

The author states, "The initial step in this teaching method is to eliminate certain addition facts easily learned ... The elimination or early learning of 0's, 1's and the repetitious/duplicate facts gives way to only 36 facts left to be learned." That's a great concept!

Although I feel like my kids have a pretty good handle on their addition facts, I plan to have them complete the entire book before we move on to more complicated addition with our regular curriculum, and then multiplication (at which time I will be purchasing the Multiplication Package available for homeschool.

The program is set up for six consecutive weeks. "The children are introduced to six facts per week. The random placement in presenting the 6 facts per week has been carefully examined and tested. As a result of this testing, this presentation has been found to be the best suited for high levels of comprehension and quickness in the learning of addition facts. By selecting random addition facts, rather than the addition table, the child is forced to rely on memory ... not quick addition by counting on their fingers."

I still count on my fingers sometimes. Do you? Maybe I should do the worksheets, too.

My kids have really enjoyed the color-by-number addition worksheets, the decoding worksheets, and the puzzle worksheets. They don't really even realize they are doing math because they are too busy completing the fun puzzles.

Photobucket

Although we haven't used the enclosed flashcards, I intend to. So long index-card-and-marker flashcards. Now we have a nice set to use!

Photobucket

The Homeschool package of "Addition Teaching and Learning Made Easy" is a spiral bound, 6-week workbook with a purchase price of $24.95 and can be purchased from the Math Made Easy website. There is also a multipication homeschool package for the same price.

Photobucket

If you are teaching in the traditional classroom, there are full addition and multipication packages with teacher's manuals, center ideas, lesson plans, and student books for $299.95, with separate packages for kindergarten, 1st, 2nd and special education.

What I liked: Everything.

What I disliked: Nothing.

To read other reviews by the Crew, on both the Addition and Multiplication packages, go this Schoolhouse Review Crew link.

Photobucket

{Disclaimer: As a member of the Schoolhouse Review Crew, I was provided this product free in exchange for my honest review. All thoughts and opinions are my own.}

Comments

Popular posts from this blog

Cells ~ It's What's for Dinner

Dawson made edible cells on Friday.


He made an animal cell pizza ...


and a plant cell chocolate chip cookie ...


He reviewed what he's learned about cells the past two weeks, and I had dinner made by someone else. Win, win!!

I am linking up at Science Sunday at Adventures in Mommydom.

Ketogenic + Restless Legs = Insomnia ... Um, No!

Okay, I have been eating ketogenic for five days now. I have gotten through the carb detox headaches and have settled into a macro plan of 5% carbs (no grains), 20% protein, 75% fat.

The upside is that I like the idea of limiting my body of all of the glucose which will help my minor health conditions.

But there are definitely downsides!

The first is that I am having a hard time getting in enough fats under the strictures of the diet. Who knew it would be hard to eat fats? The real problem is that the fats I want to eat then include a consumption of protein and/or carbs and then throws off my percentages. Still working on that one.

The bigger issue is that for the past couple of nights I have had trouble sleeping, and I have had restless legs.

Sleeping is one of those things that I do well. I go to bed at the same time every night (for the most part) and get up at the same time each morning. I can fit in a 15-30 minute power nap in the afternoon and have no trouble going to sleep at n…

America: The Story of Us ~ Episode 3: "Westward 1" Lesson Plans

This past summer, when I planned our lessons for this year, I was enthralled with how much information was in Episode 3 ~ Westward. It couldn't be done in just three weeks, as I had intended for each unit. So, I broke Westward up into two separate units: Westward 1 and Westward 2. This week I will provide the lesson plans for Westward 1. We spent three weeks on this part of the unit.

We readThe Captain's Dog by Roland Smith. We read an equal number of pages each day to cover the three-week unit (Suprisingly, Dawson did not enjoy this book as much as I thought he would. With him being such a dog-lover, I thought he would appreciate it more. But it just didn't have enough action for him. You'll find that he's hard to please when it comes to literature. I actually really enjoyed The Captain's Dog and thought it was a great piece of historical fiction.)


We watched the entire Episode 3, did the discussion questions/video quiz for the episode and the vocabulary words…